USD: 0,00
EURO: 0,00
GBP: 0,00

Isparta, Filistin  için tek yürek

Isparta, Filistin için tek yürek

Isparta, Filistin için tek yürek oldu. Şehirde, Gazze sınırında İsrail askerlerinin ateş açması sonucu şehit olan Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı ve ardından 10 Sivil Toplum Kuruluşunun katıldığı ortak protesto eylemi gerçekleştirildi.

 

ABD’nin İsrail’in Başkentini Kudüs olarak tanıması ve Elçiliğini Kudüs’e taşıması sonrasında Filistinlilerin düzenlediği tepki eylemlerine İsrail askerlerinin ateş açması ve çok sayıda Filistinli sivilin şehit olması nedeniyle önceki gün Isparta İl Müftülüğü tarafından önce Sela verildi ardından tüm camilerde gıyabi cenaze namazı kılındı.

AK PARTİ’DEN BASIN AÇIKLAMASI

Öğle namazını müteakiben Mimar Sinan Camii’nde kılınan cenaze namazında eller Filistinliler için semaya açıldı. Cami İmam – Hatibi Zeki Akçil tarafından kıldırılan gıyabi cenaze namazının arından Filistin halkı için dua edildi.  Ak Parti Isparta İl Başkanlığı tarafından da Kudüs için basın açıklaması gerçekleştirildi.

STK’LARDAN İSRAİL

İÇİN ‘ORTAK’ EYLEM

Isparta’daki İsrail ve ABD’ye tepkiler bunlarla da sınırlı kalmadı. Önceki gün ikinci namazı sonrası Mimar Sinan Cami önünde toplanan Sivil Toplum Kuruluşları, İyilikder önderliğinde bir tepki eylemi yaptılar. Eyleme, 10 Sivil Toplum Kuruluşunun yanı sıra vatandaşlar da büyük destek verdi.

TOKER; “MÜBAREK GÜNLERİ KANA BULAMAK

SİYONİSTLERİN VAZGEÇİLMEZİ OLDU”

Kur’anı Kerim Tilavetiyle başlayan eyleme; İYİLİKDER Başkanı Ramazan Toker’in yanı sıra Ak Parti İl Başkanı Osman Zabun ve Ak Parti Milletvekili aday adayları, Memur – Sen İl Temsilcisi İhsan Arıcı, Diyanet – Sen Isparta Şube Başkanı Osman Akçil, Isparta Ziraat Odası Başkanı Mustahattin Can Selçuk, Isparta Anadolu Öğrenci Birliği Başkanı ve diğer STK temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Daha sonra, tüm katılımcı Sivil Toplum Kuruluşları adına hazırlanan bildiri, İYİLİKDER Başkanı Ramazan Toker tarafından okundu. Söz konusu bildiride şöyle denildi; “Mübarek bir zaman dilimindeyiz. Bu gün Şaban ayının son günü ve yarın da Ramazan ayının ilk günü olacak. Bu gece tüm İslam coğrafyasında teravih kılınacak ve sahura kalkacağız.

Çarşamba günü Hicri 1439’un Ramazan’ının ilk günü. Böyle mübarek günleri kana bulamak Siyonist aklın vazgeçilmezi oldu.

“SÖZDE BAĞIMSIZLIKLARINI KAN

DÖKEREK KUTLAMA KARARI ALMIŞLAR”

Bugün işgalci İsrail yine Filistin’de katliam yapıyor. 60’dan fazla şehidimiz 2000’in üzerinde yaralımız var. Seçildiği günden beri, aynen önceki ABD başkanları gibi, dünyanın baş belası olan Trump küstahlıklarına devam ediyor. Trump, 7 ay önce ‘ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağız’ demişti. Geçtiğimiz hafta Kudüs sokaklarına Arapça, İngilizce, İbranice ‘ABD Büyükelçiliği’ levhaları asılmıştı. Ve 14 Mayıs. İşgalci İsrail’in sözde bağımsızlığının ilanının 70. Yıldönümü. Katil ABD ve işgalci İsrail bu sözde bağımsızlığın 70. Yılını Müslüman kanı dökerek kutlama kararı almışlar. Şimdi bu şeytani kararın gereğini yapıyorlar.

“İSRAİL BİR TERÖR DEVLETİDİR”

ABD ve İsrail’in bu kararları göstere göstere uygulamaları karşılarında ciddi bir mukavemet göremedikleri içindir. 7 ay önce dünyanın baş belası Trump, ABD büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını ilan ettiğinde, bir buçuk milyon İslam alemi olarak gerçekçi bir tepki ortaya koysaydık ABD ve İsrail böyle bir uygulamaya cesaret edemezdi. Kim ne derse dersin, İsrail, meşru bir devlet değil bir terör örgütüdür. Kim ne derse desin, İsrail, bu coğrafyanın doğal bir üyesi değil bir işgalcidir.

Kim ne derse desin, İsrail’le her türlü ilişki Siyonist teröre destek olmak, akan kana ortak olmaktır. Kim ne derse desin, ABD ve İngiltere, İsrail’in hamisidir.

“BARIŞLA İSRAİL YAN

YANA GELEMEZ”

ABD ile müttefik olanların İsrail düşmanlığı tiyatrodur. İsrail’le her türlü anlaşmayı yapanların İsrail düşmanlığı tiyatrodur. Siyonist İsrail, şımarıklığının, küstahlığının, eli kanlı oluşunun gereğini yapıyor. Aklı başında olan hiçbir insan İsrail’den vicdan ve merhamet beklemez. Aklı başında olan hiçbir insan İsrail’den insanlık beklemez. Siyonist İsrail ile barış ve adalet kelimelerinin yan yana gelmesi mümkün değildir.

İsrail’e söz söylemek gereksizdir.

İSRAİL SÖZDEN ANLAMAZ,

ANCAK GÜÇTEN ANLAR”

Bizim sözümüz, sitemimiz, serzenişimiz, kendi geleceklerini İsrail’le iyi ilişki kurmakta gören herkesedir. İslam ülkelerine İşgalci İsrail ile işbirliği kötülük olarak yeter. İsrail bu topraklarda olduğu müddetçe bu coğrafyaya barış gelmeyecektir.

Müslüman idareciler İsrail’le ilişkiyi ikbal meselesi olarak gördükleri müddetçe zalimlere karşı tek bir cesur adım atamayacaklardır. Teslimiyetçilik emperyalizmin zihinlerde meydana getirdiği bir tahribattır. Dualarımız tüm Müslümanların Allah’tan başka sığınılacak bir merci aramamaları içindir. Âlemlerin Rabbine Hamd olsun ki biz bu zamana kadar Müslümanların lehine tek bir karar almamış Birleşmiş Milletler’den medet ummuyoruz. Âlemlerin Rabbine Hamd olsun ki biz bu zamana kadar Müslümanların lehine tek bir kurşun atmamış NATO’dan medet ummuyoruz.

Âlemlerin Rabbine Hamd olsun ki biz kurtuluşu ABD limanına demir atmakta görmüyoruz. Âlemlerin Rabbine Hamd olsun ki biz geleceğimizi Avrupa Birliği limanına demir atmakta görmüyoruz.

DUALARIMIZ

FİLİSTİNLİLER İÇİNDİR”

Dualarımız tüm İslam ülkelerinin emperyalizmin boyunduruğundan kurtulması içindir. Dualarımız tüm İslam ülkelerinin yöneticilerinin teslimiyetçi politikalardan uzak durması içindir. Ümitsizlik emperyalizmin kalplerde meydana getirdiği bir tahribattır. Âlemlerin Rabbine hamd olsun ki biz İslam Birliği’nin yeniden kurulacağına inanıyoruz. Âlemlerin Rabbine hamd olsun ki biz Peygamberler şehri Kudüs’ün Peygamber katillerinin işgalinden kurtulacağına inanıyoruz. Âlemlerin Rabbine hamd olsun ki biz işgalci terör örgütü İsrail’in Filistin topraklarından sökülüp atılacağına inanıyoruz.

“BU TERÖR DEVLETİNİN

ARKASINDA ABD VARDIR”

İşte bu peygamber katillerinin, işte bu bebek katillerin, işte bu lanetlenmiş zihniyetin küstahlığının, şımarıklığının ve hadsizliğinin hesabı sorulacaktır. Bu terör örgütünün arkasında Birleşmiş Milletler vardır, ABD vardır, NATO vardır, Birleşmiş Milletler, İsrail’in her bir cinayetinin ortağıdır. ABD, İsrail’in her bir cinayetinin ortağıdır. NATO, İsrail’in her bir cinayetinin ortağıdır. ABD ile müttefik olan İslam ülkelerinin hiçbiri İsrail’den hesap sormaya muktedir değildir. Topraklarında ABD askeri bulunduran İslam ülkelerinin hiçbiri İsrail’den hesap sormaya muktedir değildir.

“EY İSLAM ÜLKELERİNİN

YÖNETİCİLERİ, YANLIŞTAN DÖNÜN”

Batığımızda bugün Türkiye’nin dışında başta Suudi Arabistan olmak üzere bir çok İslam ülkesi yapılan bu katliama adeta seyirci kalmaktadır. Ey İslam ülkelerinin yöneticileri, ABD’nin, İsrail’in peşinden gitmekten vazgeçin. Ey İslam ülkelerinin yöneticileri, eli ayağı parçalanmış çocuklar aşkına, gözlerindeki dehşetle yardım bekleyen çocuklar aşkına yanlıştan dönün. Herkes biliyor, herkes şahit ki, telefon diplomasisiyle, lanet okumayla, kınamayla zulüm bitmiyor. İsrail yaptırımdan anlar.

İsrail güçten anlar. Bir buçuk milyar Müslüman sekiz milyonluk İsrail’i tükürse boğar.

Korkmayın, Allah aşkına cesur olun. Siz gereğini yapmazsanız bu Ümmetin içerisinden İsrail’e ve dünyanın tüm zalimlerine haddini bildirecek yiğitler çıkacaktır. Cenabı Allah, zalimleri bizim elimizle cezalandıracaktır” dedi.

İSRAİL’E LANET

SLOGANLARI ATTILAR

Bildiriyi okuyan İyilikder Başkanı Ramazan Toker’in konuşması arasında zaman zaman İsrail’i lanetleyen sloganlar atıldı. Eyleme katılanlar basın açıklamasının ardından sessizce dağıldılar.