USD: 0,00
EURO: 0,00
GBP: 0,00

Göller Bölgesi Spor Turizminin  Yol Haritası Çıkarılacak

Göller Bölgesi Spor Turizminin Yol Haritası Çıkarılacak

Burdur ve Isparta valilikleri öncülüğünde Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) ve Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) işbirliğiyle  “Göller Yöresi Spor Turizmi Çalıştayı” düzenlendi.

 

MAKÜ ev sahipliğinde Lavanta Tepesi Otel’de gerçekleştirilen çalıştayın açış törenine; Burdur Valisi Ali Arslantaş, Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik, Yasin Uğur, Isparta Milletvekili Recep Özel, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, SDÜ Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler, federasyon temsilcileri, spor turizmine ait sektör temsilcileri, STK’lar ve akademisyenler katıldı.

 

İklimi, doğası ve son yıllarda spor turizmi için yapılan altyapı yatırımları ile spor turizminde iddialı bir konuma gelen Göller Bölgesi’nin cazibe merkezi olma hedefine yönelik fikir alışverişinde bulunup yol haritası belirlenecek çalıştayın açış konuşmasını BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler yaptı. Güler konuşmasında bölge için kalkınma odaklı çalıştıklarını ve Batı Akdeniz’in kum ve deniz turizmi yanında spor turizmi ile de kalkınacağını söyledi.

 

İllerin ve bölgelerin gelişmesi ve kalkınması gerektiğini vurgulayan MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz ise; “Turizmde bizim bölgemizde Antalya büyük lokomotif olmak kaydıyla Isparta-Burdur farklı alternatif turizm çeşitlilikleriyle öne çıkıyor. Potansiyellerimiz var. İlk defa fark ettiğimiz bir şey değil bu. Tarihimiz var, kültürlerimiz var. Son 20 yılda gerek Burdur gerek Isparta’da bu konuda ciddi çalışmaların yapıldığını biliyoruz. Yaz döneminde spor kamplarının bölgeye gelişi 2000’li yıllardan beri var. Buradaki ivme bugün bir sektör dönüşümüne geçemedi. Burdur, Isparta kendi içinde sahip olduğu tarih, kültür ve doğa koşulları içerisinde birlikte hareket etmeye mecbur. Turizm sektörü açısından da bu konum sektörel bir ölçek oluşturması bakımından önemli. İki şehirde de spor turizmine odaklı çok ciddi altyapılar var. Var olan iklim ve yükselti koşulları bizim potansiyellerimiz. Kamu kurumlarının altyapılarıyla spor turizminin organizasyon kapasitesini ve sektörü bir araya getirdiğimizde çok ciddi işlerin yapılabileceğini düşünüyoruz. Çok büyük kapasitelerde kapalı spor organizasyonları ya da değişik alternatif farklı organizasyonlar yapabilecek bir bölgede yaşıyoruz. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi olarak spor projemiz ile hem ülkemizin hem de bölgemizin sosyo-ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz.” dedi.

 

SDÜ Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı ise “Üniversitelerin böyle organizasyonlara ev sahipliği yapması ve ön ayak olması bölgenin kalkınmasında önemli rol oynamaktadır. Göller Bölgesi Spor Turizmi Çalıştayı bölge turizmi için önem arz etmektedir. Bölgemizde turizm denince akla Antalya gelse de Isparta ve Burdur da farklı alternatif turizm potansiyellerine sahip. Bu potansiyelleri değerlendirerek bölge kalkınmasına katkı sağlayacağımızı düşünüyorum.” dedi.

 

Çalıştayın Burdur ve bölge açısından önemine değinen Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz de Burdur ve Isparta’nın her zaman birbirleri ile iç içe olması gerektiğini ve çalıştayın bölgeye hayırlar getirmesini temenni etti.

 

Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur da birer konuşma yaparak, Burdur ve Isparta’nın coğrafyanın kaderinde komşu ve dost iki şehir olduğunu belirtti.

 

Isparta Milletvekili Recep Özel konuşmasında bölgenin ve komşu iki ilin kalkınması için düşünülen spor turizminde başarılı olacaklarını ve Antalya turizminin gölgesinde kalmış iki kardeş il olarak spor turizmi ile ön plana çıkmayı hedeflediklerini söyledi.

 

Daha sonra Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu da bir konuşma yaptı. Vali Seymenoğlu konuşmasında, “Eminim ki bir araya geldiğimiz bu çalıştayın sonunda çok güzel çıktılar olacak. Bu çıktılarında alanda takipçileri biz olacağız. Hiç kimse bürokrasiden yakınmasın. Bürokratlar engel çıkartıyor demesin. Ne istediğimizi biliyorsak, taşın altına elimizi hep beraber koyuyorsak sonunda ulaşırız. Bizim temennimiz hep beraber taşın altına el koyacağız ve takip edeceğiz. Yardımcı olmayan, destek olmayan kamu kuruluşlarımız varsa o zaman her iki il valisi olarak biz emrinizdeyiz. Sonuca odaklanalım. Envanterimiz şu anda yeterli. Bunun üstüne de bölge milletvekillerimiz desteğiyle katkılar koymaya da devam ediyoruz. Bu toplantıyı önemsiyoruz. Bu toplantıyı önemsediğimiz için buradayız. BAKA Yönetim Kurulu olarak da buradayız. Biz buradayız diyoruz. İnşallah bu yazdan itibaren başlayalım. Bir yerden başlamamız lazım.” ifadelerine yer verdi.

 

Burdur Valisi Arslantaş da “Burdur Valiliği olarak hamasetten uzak, gerçekçi politikalarla turizm alanında çalışmalarımızı bölgesel turistik yapıları ve doğal çevreyi içine alacak şekilde, kaynak kalitesini oluşturarak, koruma, kullanma ve genişletme üzerinde yoğunlaşarak, yerel gelişmeyi, sürdürülebilirliği, Burdur halkının yaşam şekillerine karşı duyarlığı öne çıkararak, kültürler arası kaynaşmayı destekleyerek, hayat standartları iyileştirme gayesiyle, turizmle ilgili ve gelişmelerden etkilenen her türlü faaliyetin gelir ve gider durumlarını değerlendirerek, oluşacak toplumsal değişimlere karşı olumlu yaklaşmayı ilke edinmiş bir alternatif spor turizmi rotası oluşturma mefkuresiyle yola çıktık.” Diye konuştu.

 

Açılış konuşmalarının ardından çalıştay moderatörlüğünü SDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Ali Dulupçu’nun yaptığı ‘Spor Turizminde Yeni Trendler’ konulu panel ile devam etti.

 

Çalıştayda “Gençlik ve Spor Bakanlığının Spor Turizmi ve Uluslararası Organizasyonlarla İlgili Faaliyetleri’, ‘Göller Bölgesi Spor Turizm Potansiyeli ve Altyapısı’, ‘Isparta ve Burdur İllerinde Spor Turizmi Amaçlı Yapılabilecek Organizasyonlar ve Sektörün Genel Durumu’ ve ‘Spor Turizminde Sektörden Örnekler’ konularında paneller gerçekleştirildi. HABER MERKEZİ