USD: 0,00
EURO: 0,00
GBP: 0,00

Eğitim İş’liler Kahvaltıda Buluştu

Eğitim İş’liler Kahvaltıda Buluştu

Eğitim İş Sendikası,  24 Kasım Öğretmenler Günü sebebiyle 4. Dayanışma ve Birlik Kahvaltısını çok sayıda eğitim emekçisinin katılımıyla hafta sonu gerçekleştirdi. 

Isparta Tera Garden Palace’da gerçekleştirilen kahvaltıya 400’ü aşkın sendika üyesi ve yakınları katılırken; emekli olan 45 öğretmene de plaket ve hediye takdim edildi.

Birleşik İş Konfederasyon Başkanı Mehmet Balık, Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Yıldırım, Birleşik Kamu İş Konfederasyon Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Yeşildağ ve Levent Akça’nın da katıldığı programda konuşan Eğitim İş Sendikası Isparta Şube Başkanı Mehmet Akif Nalbant, eğitim çalışanlarının sorunlarını gündeme getirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 81 ile gönderdiği ‘Öğretmenler gününde maddi değeri olan hediyeler kabul edilmeyecek’ konulu genelgeye de değinen Nalbant, “Devlete olan güven ve itibarın kaybolmasından endişe ediliyorsa Öğretmenler Günü’nde öğretmenlere verilen çiçek buketlerine değil;
– 3-5 maaşlı bürokratlara,
– Ballı ihalelerle halkın cebinden semirtilen yandaş müteahhitlere,
– Kamunun hakkı olmasına rağmen peşkeş çekilen kupon arazilere,
– AKP’li belediyeler eliyle yandaş vakıfların önüne serilen devasa imkanlara,
– AKP iktidarı süresince liyakatle belirlenmesi gereken devlet kadrolarının nasıl bir arka bahçe haline getirildiğini ortaya koyan TÜGVA torpil listelerine,
– Ne münasebetle “hediye” edildiği hala bilinmeyen Katar’dan gelen uçağa,
– Kendi bakanlığına kendi şirketinden mal satan ve bu satışları da piyasa değerinin çok üzerinde rakamlarla gerçekleştiren şahıslara,
– Merkez Bankası’nın faiz değişiklik kararını bir gece önce öğrenip, bu bilgi sayesinde servetlerine servet katan şanslı azınlığa bakılabilir.

Devleti yönetenler bilmelidir ki, öğretmenler üzerinden devletin itibarına ilişkin bir endişe/hassasiyet duyulacaksa, bu ancak dünyada Başöğretmen sıfatlı bir liderin kurduğu tek ülke olan Türkiye Cumhuriyetinde öğretmenlerin maddi ve manevi olarak bu kadar değersizleştirilmesinin devletin itibarından, ona duyulan güvenden çaldığı için olabilir.Onca emeğe rağmen sefalete, yandaş yöneticilerin mobbingine, sistematik bir değersizleştirme politikasına maruz kalan öğretmenlerimiz, ne mutlu ki tarafsızlıklarını bozacak, kayırma dedikodusu yaratacak hediyeleri kabul etmeyecek bir ahlaka sahiptir.

Eğitim-İş olarak aynı ahlaklı, etik duruşu tüm yöneticiler için diliyor, MEB’i bu yersiz uyarılarından ötürü kınıyoruz” dedi.

Programda emekli olan 45 öğretmene de plaket ve hediye takdim edildi. (BORA TÜFEKLİ)