USD: 0,00
EURO: 0,00
GBP: 0,00

Dar Gelirliye Doğalgaz Desteği

Dar Gelirliye Doğalgaz Desteği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşen yeni yılın ilk Kabine toplantısı pazartesi günü yapıldı. Erdoğan, yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından gerçekleştirdiği millete sesleniş konuşmasında vatandaşlara doğal gaz müjdesinde bulundu.

Yüksek enflasyon ve fiyat artışları hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçtiğimiz yıl hepimizin canını yakan yüksek enflasyon ve onun ötesinde bir vakayı gösteren fahiş fiyat artışlarıdır. Öyle ki salgın döneminde dünyada petrol fiyatları 2 katına, doğal gaz fiyatları 6 ile 10 katına çıkarken, yarım ürünleri %25 arttı. Biz her konuda olduğu gibi enerji fiyatları hususunda vatandaşımızı koruyacak bir yol izledik.” dedi.

“KÖMÜR YARDIMINI DOĞALGAZ DESTEĞİ OLARAK DA VERECEĞİZ”

Açıklamalarının devamında vatandaşlara doğal gaz müjdesi de veren Erdoğan, “Geçtiğimiz yıl elektrik fiyatını yarı fiyatına, akaryakıt fiyatlarında da oldukça düşük fiyat sağladık. Doğal gazda 80 milyar, elektrikte 25 milyar, akaryakıtta 60 milyar liralık kamu maliyeti yaptık. Ülkemizde 2002 yılında 150 KW elektrik ve 125 m3 doğal gaz kullanımı karşılığında asgari ücretin %47’sini oluşturuyordu. Şimdi ise aynı kullanım asgari ücretin %13’ü sevisindedir. Görüldüğü gibi vatandaşımızı fiyat artışına yönelik ezdirmemeyi sürdürüyoruz. Vatandaşlara kömür yardımını doğal gaz desteği olarak da verebileceği haberini sizlerle paylaşmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Geçtiğimiz hafta konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, doğalgaz desteğiyle ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

”Enerji Bakanlığı ile Bakanlığımız arasında çalışma yapıldı. Bazı bölgelerde sadece kömürle ısınma değil doğalgaz altyapısı da söz konusu. İhtiyaç sahibi ailelerin bu ihtiyacının giderilmesinde hem çevreye katkısı hem de daha kolay ve erişilebilir bir ısınma aracı olması açısından kömür için verdiğimiz sosyal yardımı doğalgaz için de vereceğiz.” (HABER MERKEZİ)