USD: 0,00
EURO: 0,00
GBP: 0,00

Amaç, tüketici bilincini aşılamak

Amaç, tüketici bilincini aşılamak

Isparta Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından İl genelinde İyi Tarım Uygulamaları konusunda tüketici bilincini arttırmak amacı ile ilkokullarda eğitimler düzenlendi.

 

Konuya ilişkin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “Bu kapsamda; İl Müdürümüz Mehmet Tuğrul’un da katılımlarıyla, İl Müdürlüğümüz personelleri Ziraat Yüksek Mühendisi Elife Özçelik ve Ziraat Mühendisi Fidan Gümüş tarafından Aliköy, Gelendost Avşar, Fevzipaşa İlkokulları ile Isparta Merkez Özel Doğa Kolejinde yaklaşık olarak toplam 500 öğrenciye eğitimler verilmiştir. Bu eğitimlerde öğrencilere İyi Tarımın ne olduğu, amacı, üretimin nasıl yapıldığı, çevre ve beslenmeyle olan ilişkisi, gösterilen slaytlar ve filmlerle anlatılmış, böylece geleceğin yetişkinleri olan çocukların daha duyarlı bireyler olarak yetişmeleri amaçlanmıştır. Ayrıca, İlimiz de İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi yürütülmekte olup, 2017 yılında Senirkent İlçemiz ve Büyükkabaca yerleşim yerlerimizdeki 22 elma üreticimiz proje kapsamına alınmış ve üreticilerimizin bilinçlenmesi amacıyla gerekli eğitim ve yayım çalışması yapılmıştır.

İyi Tarım Uygulamaları; çevreye duyarlı insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen doğal kaynakları korumayı hedefleyen, izlenebilirlik ve gıda güvenliğini sağlayan bir üretim modelidir. Bunun sonucunda da sosyal olarak yaşanabilir, ekonomik açıdan karlı ve sürdürülebilir bir tarımsal üretim amaçlanmaktadır.

Son 5 yılda İlimizde İyi Tarım uygulamaları önemli artış göstermiş olup bu konu ile alakalı üreticilerimizin ilgisi de her geçen gün artmaktadır. Bu konuda İl ve İlçe Müdürlüklerimizde gerekli yayım ve denetim çalışmaları yerinde ve zamanında düzenli bir şekilde yapılmaktadır. 2017 yılında bireysel ve grup sertifikalı olarak İl genelimizde yaklaşık 1150 üretici elma, kiraz, gül, üzüm, lavanta, armut, kayısı, şeftali, barbunya üretimi yapmaktadır.  Yaklaşık 1150 kişilik İyi Tarım Uygulamaları üreticisinin ilgili genelge gereği %10’luk kısmına ulaşılarak bunların saha denetimleri ile dokümantasyon kontrolleri yapılmıştır.

Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına dair tebliğe göre üreticiler 2017 yılı İyi Tarım Uygulamaları Desteği Tebliğ yayım tarihinden (17.09.2017) başlayan destekleme başvuruları 30.03.2018 tarihine kadar yapılabilecektir.”