USD: 0,00
EURO: 0,00
GBP: 0,00

Ağız Ve Diş Sağlığınızı İhmal Etmeyiniz

Ağız Ve Diş Sağlığınızı İhmal Etmeyiniz

Isparta Şehir Hastanesi Diş Hekimi Serdar Genç, 22 Kasım Diş Hekimliği Günü ve Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası sebebiyle; diş ve ağız sağlığı konusunda önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Isparta Şehir Hastanesi Diş Hekimi Serdar Genç, “Ülkemizde her yıl 22 Kasım tarihi “dişhekimliği günü” olarak ve içinde bulunduğu hafta da “toplum ağız diş sağlığı haftası” olarak kutlanmaktadır.

Diş hastalıkları yaygın görülen bir sağlık sorunudur ve sistemik birçok hastalığın gelişiminde de rol alan etkenlerden olduğu bilinmektedir. Bu sebeple küçük yaşlardan itibaren bireylere ağız ve diş bakımı alışkanlıklarının kazandırılması çok önemlidir.

Ağız ve diş sağlığının korunması kapsamında en önemli adım düzenli olarak günde iki defa dişlerin etkin bir biçimde fırçalanması ve diş ipi kullanımıdır.

Ayrıca altı ayda bir yapılan diş hekimi kontrolü, ağız ve diş sağlığının korunması ve sürdürülmesi açısından çok önemlidir.

Koruyucu yaklaşımlar diş ve dişeti sağlığının korunmasında en önemli faktördür. Ancak oluşmuş olan ağız ve diş sağlığı problemlerinin de hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gerekir. Özellikle çürük dişler şiddetli ağrılara; eksik dişler çiğneme, konuşma ve estetik sorunlara; dişeti hastalıkları ise erken diş kayıplarına sebep olabilir. Bunun dışında sistemik bazı hastalıklar da ağız ve diş kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle gerekli tedaviler ihmal edilmeden yaptırılmalıdır.

Son olarak 22 Kasım diş hekimliği günü ve toplum ağız diş sağlığı haftasını kutluyor ve ağız bakımının herkes tarafından aksatılmadan devam ettirilmesini temenni ediyorum” dedi. (HABER MERKEZİ)