USD: 0,00
EURO: 0,00
GBP: 0,00

“9.Biyoloji Günü” Etkinliği Sona Erdi

“9.Biyoloji Günü” Etkinliği Sona Erdi

Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü ve Biyolojik Araştırma Topluluğunca düzenlenen “9.Biyoloji Günü” FEF Türker Taşaltın Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Biyoloji alanında yaşanan gelişmeleri öğrencilere ve araştırmacılara aktarmak amacıyla düzenlenen etkinlikte, “yara örtüleri”, “diyabet”, allium cepa testi” konuları hakkında Ülkemizin farklı illerinde yer alan üniversitelerinden gelen araştırmacılar, bilgilerini paylaştı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Gürdal, biyoloji alanındaki gelişmelerin paylaşılacağı etkinliğin verimli geçmesini diledi.

Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ayvaz, geleneksel hale getirilen biyoloji gününün, “Genç bilim insanları, genç biyologları bilimsel çalışmalarla tanıştırmak, bilimsel düşünceyi yaşam şekli haline getirebilme zevkini tattırmak, öğrenciler arasında iletişimi sağlayabilmek” amacını taşıdığını söyledi.

“Ekolojik Değerler ve Yapay Yarasa Mağarası” konulu sunumunu yapan Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İrfan Albayrak da yapılan araştırmalar sonucunda Havran Mağarasında lepidoptera, orthoptera, diptera gibi böceklerin tespit edildiğini belirtti.

Albayrak, “Havran mağarasındaki yarasa türleri böcekçidir, bu türler sıtma amili sivrisinekten tarım zararlısı birçok türe kadar zengin faunaya sahip böceklerle beslenir. ABD’de bir mağarada yapılan araştırma sonucu dikkate alınırsa Havran mağarasında 15.000 yarasanın bir gecede tükettiği böcek miktarının yaklaşık 100kg olduğu düşünülmektedir.” dedi.

Albayrak konuşmasının devamında yarasaları koruma altına almak için yapılan çalışmalardan bahsetti.

Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğrencisi Zeynep Akpınar ise “Diyabetik Ayak Yaralarında Kullanılan Yara Örtüleri” konulu sunumunu yaptı. Yara örtülerinin önemine değinerek özelliklerini anlatan Akpınar, Nanoteknoloji Uygulama Alanları, Geleneksel Yara Örtüleri Elektroeğrilmiş Nanolif Yara Örtülerini örneklerle anlattı.

Etkinlik oturumlarında “Gana Diye Bir Ülke İsmi Duydunuz mu Hiç?”, “Telomer ve Telomeraz: Yaşlanma ve Kanser ile İlişkisi”, “Bakterilerde Ekstraselüler DNA ve Biyofilm Oluşumu”, “Antibiyotik Alternatifi Volkanik Mavi Killer”, “Aziz SANCAR”, “Hirudoterapi Nedir?”, “Küresel Isınma”, “Adaptasyon”, “UNESCO ve Doğal Miras”, “Bitkiler Kuraklık Stresi ile Nasıl Mücadele Eder?” başlıklı sunumlar gerçekleştirildi.